Top

Espoolainen taide 50 vuotta

8.8.2019 - 31.8.2019

 

Espoon kuvataiteilijat ry:n täyttäessä 50 vuotta kutsuimme kaikki Espoossa asuvat kuvataiteen ammattilaiset tai espoolaisten kuvataiteen paikallisyhdistyksiin kuuluvat taiteilijat osallistumaan yhteiseen, espoolaisen taiteen suurnäyttelyyn.

Teemana on espoolaisen taiteen monimuotoisuus, monikulttuurisuus, kantaaottavuus, rohkeus, perinteisyys ja avoimuus. Näyttelyssä halutaan tuoda näkyväksi niitä aiheita, muotoja ja mielikuvia, joita espoolainen kuvataide tänä päivänä käsittelee. 

Juhlanäyttelyyn valittiin 95 taiteilijaa, ja teoksia on esillä kaiken kaikkiaan 99 kpl.
Näyttelyn taiteilijat:

Ahlgren Maiju, Arjatsalo Vesa, Asanti Riitta, Backström Pia, Blagoeva Nadenza, Blomster Marja, Cutts Ilona, Eerikäinen Päivi, Elo Tyko, Esko Lotta, Etelävirta Johanna, Forsman Nina, Gahmberg Lars-Henrik, Gustafsson Tuomas, Haapala Tapio, Halonen Leena, Hartzell Elina, Helin-Åvall Maija, Hilli Anneli, Holopainen Pekka, Huhtala Irmeli, Hänninen Jani, Iiris Ruth, Immonen Helka, Immonen Ritva, Jännes Iia, Jääskeläinen Arja, Keinänen Mauri Olavi, Kivisaari Leevi, Klementti Maija, Konttinen Hannu Tapani, Kortelainen Krista, Koskinen Arja ”Alba”, Koskinen Essu, Krage Annaliisa, Kristalli Marina, Kärkkäinen Aarre, Laakkonen Sirkka, Laitanen Tiina, Lehtinen Midred, Leipold Hely, Leppäkoski Helmi, Linna Tuomas, Lobkovski Anastasia, Maljonen Marja, Matikka Maria ja Tommi, Mattila-Selin Anna-Maija, Maula Marjatta, Maximus Bruno, Mikkola Annukka, Minkkinen Antti, Muro Juan Antonio, Nimelä-Koura Asko, Nikkinen Seppo, Nyyssönen Tapio, Ovaska Anne, Parviainen Ahti, Pöllänen Merja, Palin Arto, Pasanen Heikki, Pelkonen Marita, Pitkänen Veera Kaamos, Puikkonen Kari, Puuperä Merja, Rantanen Matti, Rinta-Mänty Hanna, Rissanen Seija, Ronikonmäki Maj-Lis, Rossi Piia, Ruoslahti Maija, Ruotsalainen Topi, Saranpää Saila, Sarkima Nina, Savander Marjaana, Sihvonen Anna, Siira Regina, Sippo Ilona, Somervuori Kim, Suikkari Susanna, Stieren Ludmila, Suonio Saga, Tammiranta-Summa Elina, Temisevä Eija, Tervala Eeva, Troberg Annaliisa, Tuura Helena, TwoSeven Jussi, Uusikylä Hilkka, Vadell Miguel, Valkola Marja-Leena, Jaskari Varpu, Vuorio Tatu, Weckman Irma ja Ylipieti Noora.

 

Kuva: Antti Minkkinen


Kuvanveistäjä Tapio Haapala rakentaa näyttelyteostaan ”Systeemi”
betoni, vaneri, ruuvipuristimet, 2019

Kuva: Antti Minkkinen

Somervuori Kim ”Smiley” akryyli ja öljyliitu kankaalle, 27,5 cm x 22 cm, 2019

Kuva: Tero Hirvonen

Lotta Esko ”Ruby Tuesday” akryyli kankaalle, 100 cm x 100 cm, 2019

Kuva: Tero Hirvonen

Tatu Vuorio ”Counting the Days” öljy läpivärjätylle HDF-levylle, 120 cm x 120 cm, 2019

Näyttely päättyy Espoo-päivään 31.8., jolloin galleriassa on erityistä ohjelmaa: tanssiteatteri Glims & Glomsin esitys klo 13.30.

Elina Hartzell esittää maalausperformanssin rotta-puku päällä klo 12.00.

Espoo-päivän tapahtumat sopivat kaikenikäisille.

 

Näyttelyä tukevat Espoon kaupunki ja Kauppaneuvos Otto A. Malmin lahjoitusrahasto.