Top

Espoo-päivä taidetta, tanssia ja elävää musiikkia

27.8.2026

Tervetuloa maksuttomaan Espoo-päivän viettoon torstaina 27.8. alkaen klo 16.30.

Ohjelmassa Johanna Sipilän ja Marika Hyvärisen sekä tanssitaiteilija Tiia Hämäläisen yhteinen performanssi, joka on käynnissä klo 16:30—18.
Iltaa jatkaa Humppasäätiön yhteisöllinen tanssihetki, joka alkaa klo 18.

Tule katsomaan, tanssimaan tai vain nauttimaan yhdessäolon tunnelmasta!

Performanssissa Sipilän maalausten liike ja rytmi muuntuvat iskelmälyriikoilla leikitteleväksi koreografiaksi.

Paikalle kokoontuu joukko kokeneita muusikoita soittamaan vanhaa suomalaista tanssimusiikkia humpan hengessä.

Esittelyt:

Johanna Sipilä on taidemaalari, jonka teoksia on esillä Galleria Aarnissa 30.8. asti. Hänen työskentelyssään maalaus kohtaa ajoittain myös performanssitaiteen.

Marika Hyvärinen työskentelee monitaiteisesti äänitaiteen, kokeellisen musiikin, prosessitaiteen ja esittävän taiteen parissa. Hyväristä kiinnostaa erityisesti luontokatoon liittyvät äänet sekä lahoamisen ja maatumisen prosessit taiteessa.

Tiia Hämäläinen on tanssitaiteilija. Hän työskentelee tanssijana, koreografina ja tanssipedagogina esittävän taiteen kentällä.

Tanssimusiikista vastaavat muusikot Samuli Laiho, Jarno T. Karjalainen, Marko Timonen ja Ismo Alanko. Heillä on pitkä yhteinen historia myös Humppasäätiö-nimellä tunnetusta kokoonpanosta. Ohjelmistossa kuullaan vanhaa suomalaista tanssimusiikkia.

Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Tapahtumatila on esteetön. Tapahtuma on ikärajaton ja alkoholiton.
Noudatamme turvallisen tilan periaatteita.

Kiitos tuesta Espoon kaupunki / KulttuuriEspoo